Letní kino v Lutherově městě Wittenbergu

Filmový festival Nisa představí řadu „Moc víry“ v rámci výročí reformace „Luther 2017“

Letošní ročník Filmového festivalu Nisa se nechal inspirovat Lutherovým rokem 2017, když se ve své kategorii Fokus zaměřil na „Moc víry“. Ukázku z této filmové řady bude na konci srpna možné zhlédnout v rámci tzv. Saského týdne u příležitosti oslav „Luther 2017 – 500. výročí reformace“ v Lutherově městě Wittenbergu.

Jak tvrdí známé pořekadlo, víra hory přenáší. Mnoho slibuje, ale mnoho také zakazuje. Může uzdravovat, ale může uzdravení i bránit; může vyvolávat krize a války a stírat hranice mezi vírou a pověrou. Kurátoři Filmového festivalu Nisa se zabývali širokým spektrem filmových otázek víry a sestavili z nich pestrou řadu, kterou nazvali „Moc víry“.

Pětice filmů, které byly u příležitosti oslav reformace vybrány a které budou od 29. srpna do 1. září v amfiteátru Lutherova domu ve Wittenbergu k vidění, nabízí hluboký vhled do životů svých protagonistů, jež jsou nejrůznějšími podobami víry utvářeny, a objasňuje zároveň rozličné vlivy víry a náboženství na společnost.

Místo konání:
amfiteátr u Lutherova domu ve Wittenbergu
Collegienstraße 54
06886 Lutherstadt Wittenberg

Vstup volný!

Program 14. ročníku Filmového festivalu Nisa u příležitosti tzv. Saského týdne v rámci oslav „Luther 2017 – 500. výročí reformace“ ve Wittenbergu je sponzorován Saským ministerstvem pro vědu a umění.

Předfilm: Figura / Figura / Figur

PL, BE | 2015 | 9 min | DCP

Režie: Katarzyna Gondek
Scénář: Katarzyna Gondek
Kamera: Katarzyna Gondek, Jarosław Piekarski, Jakub Stolecki
Produkce: Katarzyna Gondek, Ben Vandendaele
Střih: Katarzyna Gondek, Jarosław Piekarski

Za sněhovou oponou se objeví gigantická postava... Surrealistický příběh o zrodu mýtů, o náboženském kýči a přání být velkým.

 

29.08. 20:30 | Amfiteátr u Lutherova domu ve Wittenberguohne Dialoge / bez dialogów / bez dialogů

 

Komunia / Přijímání / Kommunion

PL | 2016 | 72 min | DCP

Režie: Anna Zamecka
Scénář: Anna Zamecka
Kamera: Małgorz­a­ta Szyłak
Produkce: Anna Wydra, Anna Zame­cka, Zuz­an­na Król, Han­ka Kas­te­li­co­va, Iza­bela Łopuch
Střih: Agnieszka Glińska, Anna Zamecka, Wojciech Janas

Když jsou rodiče neschopní, musí děti dospět rychleji. Ole je 14 let a stará se o otce trpícího alkoholismem, autistického bratra a doufá v návrat matky, která s nimi nežije. Svaté přijímání jejího bratra má rodinu znovu spojit a Ola, která je na celou přípravu sama, chce, aby bylo všechno dokonalé. Tragický, místy humoristický až opatrně optimistický portrét dvou dětí, které jsou odkázány samy na sebe, a óda na neuvěřitelnou sílu jedné čtrnáctileté bojovnice.

 

Hosté: Anna Zamecka

29.08. 20:30 | Amfiteátr u Lutherova domu ve WittenberguPLDE

 

Ohne diese Welt / Bez tohoto světa / Bez tego świata

DE | 2017 | 116 min | DCP

Režie: Nora Fingscheidt
Scénář: Nora Fingscheidt
Kamera: Yunus Roy Imer
Produkce: Peter Hartwig
Střih: Stephan Bechinger

Argentina, 2016: Na severu jedné zapomenuté oblasti žije zhruba 700 mennonitů německého původu jako v 18. století. Jedinými učebnicemi jsou bible a katechismus. Auta, elektřinu nebo rádio jejich náboženství zakazuje. Pohodlný tento zbožný život být rozhodně nemá, ale oni doufají, že se touž cestou vydají i jejich děti. Vlivu „světa“, jak všechno mimo svou společnost věřících nazývají, se chtějí vyhnout širokým obloukem. Je však možné se vzepřít pokroku? „Bez tohoto světa“ sleduje život jednoho společenství mezi izolací a přeměnou.

 
Hosté: Nora Fingscheidt

30.08. 20:30 | Amfiteátr u Lutherova domu ve WittenberguES, DE, EN, NDSDE

 

Moschee DE / Meczet DE / Mešita DE

DE | 2016 | 61 min | DCP

Režie: Mina Salehpour, Michał Honnens
Scénář: Robert Thalheim, Kolja Mensing
Kamera: Felix Kahlo
Produkce: Michał Honnens, Robert Thalheim, Matthias Miegel
Hrají: Johanna Bantzer, Rainer Frank, Mathias Max Herrmann, Aljoscha Stadelmann, Sandro Tajouri

V roce 2006 vypukne na okraji jednoho německého velkoměsta válka kultur. Muslimská obec chce postavit mešitu. Očané zakládají iniciativu, místní politici a neonacisti protestují bok po boku. Následují nepokoje, zakládání požárů. Filmová rekonstrukce je složena z rozhovorů s řadou protagonistů tohoto konfliktu. Charaktery, které na tomto základě vycházejí najevo, nabízejí nefalšovaný pohled na stav mysli země, ve které se islám stává součástí všedního dne. Na pozadí hnutí PEGIDA a volebních úspěchů pravicové strany Alternativa pro Německo je tento film aktuální jako nikdy.

 
Hosté: Michał Honnens

31.08. 20:30 | Amfiteátr u Lutherova domu ve WittenberguDEEN

 

Dugma: The Button / Dugma: Spoušť / Dugma: przycisk

NO | 2016 | 58 min | DCP

Režie: Pål Refsdal
Scénář: Pål Refsdal
Kamera: Pål Refsdal
Produkce: Ingvil Giske
Střih: Robert Stengård

Jedinečným, velmi osobním přístupem sleduje snímek sebevražedné atentátníky organizace An-Nusrá, kteří čekají na svou poslední misi - „zmáčknout tlačítko“. Brit, který konvertoval k islámu, a Saúdský Arab radující se že života vyprávějí o své motivaci zemřít pro boha a o svém každodenním životě budoucích mučedníků. V Sýrii rozervané válkou odhaluje tento šokující snímek nejen vzácný pohled do mechaniky džihádu, ale nabízí i intimní, nezkreslený pohled na víru a pochybnosti.

 
Hosté: Julian Röpcke

01.09. 20:30 | Amfiteátr u Lutherova domu ve WittenberguAR, ENENDE