Tisk

Tiskové zprávy

Nový termín pro 17. Nisa Film Festival bude v září

Großhennersdorf - 04.05.2020

V úterý 12. května měl v Žitavě původně odstartovat letošní Nisa Film Festival. Pro 17. ročník byl opět naplánován bohatý program s filmovými představeními a akcemi v trojzemí u řeky Nisy. Z důvodu trvající pandemie koronaviru a s tím souvisejících omezení veřejného života však museli organizátoři festivalu z kina Kunstbauerkino v Großhennersdorfu květnový termín odřeknout.

Příznivci kina a filmů z Německa, Polska a České republiky však Nisa Film Festival v roce 2020 úplně oželet nemusí. Pokud to podmínky dovolí, měla by se ve dnech 24. až 27. září uskutečnit zkrácená varianta festivalu, mj. se soutěžními kategoriemi pro celovečerní hraný, dokumentární a krátký snímek, řadou Fokus s titulem „Films for Future“ a skromným doprovodným programem. I letos budou přitom filmy představeny ve všech třech zemích. Momentálně však zůstává otevřené, zda bude v září publiku a hostům umožněno překročit hranice.

Již ve dnech 14. a 15. května, tedy v původní době konání festivalu, se uskuteční 10. setkání sítě lužickosrbských a německých filmových a mediálních tvůrců on-line; akci pořádá nadace Stiftung für das sorbische Volk a Saský filmový svaz ve spolupráci s Filmovým festivalem Chotěbuz a Nisa Film Festivalem. Bližší informace naleznete na adrese www.luzyca-film.de. Do zahájení festivalu v novém záříjovém termínu jsou v plánu i další akce.

 

Pandemie nového koronaviru: Nisa Film Festival musí změnit plány

Großhennersdorf, 26.03.2020

17. ročník Nisa Film Festivalu se z důvodu stávající pandemie nového koronaviru neuskuteční v květnu, jak bylo plánováno. Toto rozhodnutí učinili filmoví tvůrci z kina Kunstbauerkino v Großhennersdorfu spolu s partnery a sponzory.

„Trinacionální, přeshraniční spolupráce je zásadním prvkem našeho festivalu,“ říká Ola Staszel, zástupkyně tříhlavého vedení festivalu. „Zorganizovat program festivalu s více než 20 promítacími místy ve třech zemích je výzvou i za normálních okolností.Vzhledem k dalekosáhlým omezením veřejného života kvůli rozšíření nového koronaviru, zavřeným kinosálům, zavřeným hranicím s našimi sousedy Polskem a Českou republikou a vzhledem k vývoji, který pro nadcházející týdny nelze předvídat, již spolehlivá příprava a s tím i realizace plánované podoby festivalu není možná. Toto rozhodnutí nás mrzí. Avšak zdraví našeho týmu a našich hostů je pro nás přednější!“

Ze Žitavy, města, které leží přímo na hranici s Polskem a Českou republikou, zaznívá politování nad touto situací i od primátora Thomase Zenkera: „Zrušení Nisa Film Festivalu je vzhledem k aktuální situaci politováníhodné, ale logické. Jelikož je festival jedním z nejdůležitějších poslů naší vůle k úzké přeshraniční spolupráci, vnímáme aktuální diskuze ve Varšavě a v Praze ohledně úplného zavření hranic o to tíživěji. Pro vývoj našeho společného regionu by to představovalo velkou zátěž, pro evropskou myšlenku neúspěch.“ Město Žitava podpoří Nisa FilmFestival i nadále a bude mu partnerem i při zvažování jiné formy konání, dodává Zenker. 17. ročník Nisa Film Festivalu ale neodpadá docela. Jestli se později uskuteční v kompaktnější podobě nebo bude možné některé části programu zhlédnout on-line, není v tuto chvíli ještě rozhodnuto.

Aktuální informace naleznete online na adrese www.neissefilmfestival.net.

 

O účast na 17. ročníku Nisa Film Festivalu se uchází více než 600 snímků

Großhennersdorf, 24.01.2020


Ve dnech 12. až 17. května 2020 se v trojzemí na řece Nise uskuteční 17. ročník Nisa Film Festivalu. Organizátorům festivalu ze sdružení Kunstbauerkino v Großhennersdorfu se sešlo více než 600 hraných, dokumentárních a krátkých snímků, které se tak ucházejí o místo v jedné ze tří soutěží a různých filmových řadách, jakož i o celkem osm sošek Ryb z Nisy. Mezi doručenými příspěvky se kromě produkcí z Německa, Polska a České republiky, mj. z nejrůznějších filmových vysokých škol, nacházejí i koprodukce místních filmových tvůrců s partnery z Portugalska, Řecka, Egypta, Íránu, Indie a Austrálie. Které filmy se nakonec do závěrečného výběru festivalového programu dostanou, bude rozhodnuto do poloviny března.
Tři země, jeden festival!
Nisa Film Festival nabízí od roku 2004 fórum mladým filmovým tvůrcům z Německa, Polska a České republiky. Kromě toho představuje publiku sousedních zemí etablované filmy a režiséry a věnuje se stěžejním tématům. Zvláštní a jedinečný je na Nisa Film Festivalu jeho žánry i hranice přesahující, trinacionální charakter s přehraničními filmovými představeními na zhruba dvaceti promítacích místech na řece Nise a bohatý doprovodný program s výstavami, autorským čtením, koncerty a večírky, který je organizován ve spolupráci s kooperačními partnery ve všech třech zemích.
Budoucnost ve středu zájmu
Pod názvem „Films for Future“ se řada Fokus 17. ročníku Nisa Film Festivalu zabývá jak globálními, tak regionálními tématy, jako je exploatace zdrojů, znečištění životního prostředí, člověkem způsobená změna klimatu a struktur, hnutí podporující ochranu přírody v někdejší NDR a tématem ustoupení od využívání hnědého uhlí, které je právě v oblasti Lužice, kde se Nisa Film Festival koná, v aktuálním veřejném diskurzu ožehavé. Tuto filmovou řadu bude doprovázet panelová diskuze, výstavy a koncert písničkářky Doty Kehr dne 15. května.
Mezi další vrcholy festivalového programu patří kromě více než stovky filmů mj. slavnostní zahájení s koncertem uskupení „Felix Shinder & Dengi Vpered“ s jejich mixem klezmeru a známých „gangsterských písní“ z jejich domovského města Oděsy dne 12. května v Divadle Gerharta Hauptmanna v Žitavě nebo tradiční festivalová party s polskou kapelou „Tygroo“ dne 16. května v kině Kunstbauerkino v Großhennersdorfu. Slavnostní udílení cen se uskuteční dne 16. května v Městském domě kultury v polském Zhořelci. Oceněny zde kromě nejlepšího hraného, dokumentárního a krátkého snímku a nejoblíbenějších snímků publika budou mj. nejlepší herecký výkon, nejlepší scénář a nejlepší scénografie. Kromě toho bude udělena speciální cena jednomu z filmů z celého programu festivalu, který se věnuje porozumění mezi sousedními zeměmi Německem, Polskem a Českou republikou.
Aktuální informace naleznete on-line na adrese www.neissefilmfestival.net.

 

Call for entries: Hledáme hrané, krátké a dokumentární filmy pro 17. ročník Nisa Film Festivalu

Großhennersdorf, 01.09.2019

Ve dnech 12. až 17. května 2020 se v česko-německo-polském trojzemí uskuteční 17. ročník Nisa Film Festivalu. Organizátoři ze sdružení Kunstbauerkino v Großhennersdorfu proto opět hledají soutěžní příspěvky pro kategorie hraný film, krátký film a dokumentární snímek, na které čeká celkem devět Ryb z Nisy (sošek pro vítěze jednotlivých kategorií) a finanční odměna v celkové výši zhruba 21.000 eur. Kromě nejlepšího filmu z každé kategorie a cen publika je udělována mj. cena za nejlepší herecký výkon, nejlepší scénář a nejlepší scénografii. Kromě toho je zvláštní cena věnována filmu z celého programu festivalu, který se věnuje porozumění sousedních států Německa, Polska a České republiky.
Soutěžních kategorií v rámci 17. Nisa Film Festivalu se mohou zúčastnit snímky z let 2019 a 2020, které byly produkovány, resp. koprodukovány alespoň v jedné ze sousedních zemí, tj. v Německu, Polsku nebo České republice. Přihlášky přijímáme do 15. prosince 2019. Výběr filmů proběhne do poloviny dubna 2020.
Jeden festival – tři země! Mimořádný a jedinečný na tomto filmovém festivalu je přesah žánrů a jeho trinacionální charakter s přeshraničními filmovými představeními na 20 promítacích místech v regionu česko-německo-polského trojzemí podél řeky Nisy, jakož i bohatý doprovodný program zahrnující výstavy, autorská čtení, koncerty a večírky, který je připravován ve spolupráci s partnery ve všech třech zemích.

Od roku 2004 nabízí Nisa Film Festival fórum mladým filmařům z Německa, Polska a České republiky. Publiku v sousedních zemích však rovněž představuje filmy již etablovaných režisérů a věnuje se aktuálním tématům.

Více informací a přihlašovací formulář naleznete on-line na adrese www.neissefilmfestival.net. Přihlášky je kromě toho možné zasílat prostřednictvím www.filmfestivallife.com/Neisse-Film-Festival.


► Patrony 16. Nisa Film Festivalu jsou Michael Kretschmer, ministerský předseda Svobodného státu Sasko, Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, a Rafał Gronicz, starosta města Zgorzelec. 16. Nisa Film Festival finančně podporují: saské státní ministerstvo pro vědu a umění, Kulturraum Oberlausitz-Niederschlesien, Landkreis Görlitz - Wokrjes Zhorjelc, Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien, Mitteldeutsche Medienförderung, Česko-německý fond budoucnosti, Bundestiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur a Liberecký kraj. Toto opatření je spolufinancováno z daňových prostředků na základě rozpočtu schváleného poslanci Saského zemského sněmu.


► Obrazový materiál je ke stažení zde:https://www.dropbox.com/sh/jr47wkbcq55qckc/AAAPUj-HNgqk3n1xjpLeKzaSa?dl=0


► Akreditaci pro Nisa Film Festival můžete jednoduše získat on-line na adrese: www.neissefilmfestival.de/index.php, pro zástupce médií je samozřejmě bezplatná. Kvůli lepšímu plánování Vás prosíme, abyste se registrovali pokud možno do 6. května 2019 do 12 hod.

 

Ke stažení

Fotografie

 

 

Ola Staszel

 

screen-s/w nebo print-col
(© Hannes Rönsch)


 

Antje Schadow

 

screen-s/w nebo print-col
(© Hannes Rönsch)


 

Andreas Friedrich

 

screen-s/w nebo print-col
(© Hannes Rönsch)


 

Tým Nisa Film Festivalu 2019

Obrázek č. 1
(© Hannes Rönsch)

 

Ryby z Nisy 2019

print-col
(© Hannes Rönsch)

 

Open Air v Görlitz

print-col
(© Hannes Rönsch)

Grafika

Plakát Nisa Film Festivalu 2019

RGB na výšku | RGB čtvercový | RGB na šířku
(© KunstBauerKino e.V.)

Logo

Logo Nisa Film Festivalu

V tiskových zprávách lze logo NFF použít bez předchozí domluvy.

Jakékoli další použití je nutné s Nisa Film Festivalem projednat. 

     

► černobílé | ► CMYK | ► průhledné bílé
(© KunstBauerKino e.V.)


Další obrazový materiál je k dispozici ke stažení prostřednictvím Dropbox ...

 

Není-li uvedeno jinak, používejte prosím obrazový materiál vždy s následující ochrannou značkou: © Neiße Filmfestival.