Program festiwalowy


Pandemia koronawirusa: Nyski Festiwal Filmowy zmuszony do zmiany planów

Drodzy fani filmu i naszego festiwalu,
z powodu trwającej pandemii koronawirusa 17ta edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego niestety nie odbędzie się w zaplanowanym na maj terminie.
Decyzję tę podjęliśmy wspólnie z naszymi partnerami i sponsorami.
Trójnarodowa, ponadgraniczna współpraca to kwintesencja naszego festiwalu. Organizacja programu festiwalowego w kooperacji z ponad 20 kinami w trzech różnych krajach nawet w normalnych warunkach stanowi nie lada wyzwanie.

Biorąc pod uwagę stale wzrastające ograniczenia w życiu publicznym spowodowane rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa, zamknięte sale kinowe, zamknięte granice naszych sąsiadów, Polski i Czech, a także niemożliwy do przewidzenia rozwój sytuacji w nadchodzących tygodniach, odpowiednie przygotowanie i realizacja festiwalu w zaplanowanej formie nie jest możliwa. Decyzję tę podjęliśmy z ogromnym żalem. Jednakże zdrowie naszego zespołu i naszych gości są dla nas w tym wypadku absolutnym priorytetem!

17. edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego:  24.–27.09.2020
Aktualne informacje na ten temat znajdziecie na stronie: www.neissefilmfestival.net.


W centrum tegorocznej, 17. edycji Nyskiego Festiwalu Filmowego pod nazwą „Films for Future“ stoją zarówno tematy związane z polityką globalną, jak i regionalną, takie jak wykorzystanie zasobów, zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatyczne i strukturalne spowodowane przez człowieka oraz ruchy środowiskowe okresu NRD. Poruszony zostanie także temat rezygnacji z wydobycia węgla brunatnego, silnie obecny w aktualnej debacie publicznej. Szczególnie na terenie Łużyc, a więc w miejscu gdzie odbywa się Nyski Festiwal Filmowy, temat ten wzbudza duże kontrowersje. Cyklowi filmowemu „Films for Future“ towarzyszyć będzie także dyskusja panelowa, wystawa oraz koncert piosenkarki, Doty Kehr.

Obok pokazów ponad 100 filmów do najważniejszych atrakcji festiwalu należą m.in. uroczystość otwarcia, 12. maja w Teatrze Gerharta Hauptmanna w Zittau z koncertem grupy „Felix Shinder & Dengi Vpered“, grającego mieszankę muzyki klezmerskiej i „utworów gangsterskich“ ze swojej rodzinnej Odessy. Oprócz tego organizatorzy zapraszają 16. maja do Kunstbauerkino Großhennersdorf na tradycyjną już imprezę festiwalowę z udziałem polskiego zespołu „Tygroo“. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 16. maja w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Obok najlepszych filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych oraz filmu wybranego w konkursie publiczności, przyznana zostanie także nagroda za najlepszą grę aktorską, scenariusz i scenografię. Oprócz tego wręczona zostanie nagroda specjalna. Otrzyma ją film, którego tematyka przyczynia się do wzmacniania porozumienia między społecznością trzech sąsiednich krajów: Polski, Czech i Niemiec.