14 maja Nyski Festiwal Filmowy rozpocznie swoją 21. edycję. Do 19 maja w ramach festiwalu w 19 kinach i lokalizacjach w Niemczech, Polsce i Czechach wyświetlonych będzie około 90 aktualnych filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych z trzech sąsiedzkich krajów oraz Europy Wschodniej. Oprócz trzech konkursów i wielu sekcji filmowych mamy m.in. wystawę, koncerty, wieczór autorski i wiele więcej. Pełen program jest już teraz dostępny online.
14 maja w Teatrze Gerharta Hauptmanna w Zittau filmem “Łokieć” Aslı Özarslan otworzymy 21. Edycję Nyskiego Festiwalu Filmowego. Dramat oparty na powieści Fatmy Aydemir o tym samym tytule to atmosferycznie intensywny portret młodej kobiety, która płaci wysoką cenę za uwolnienie się od społecznych projekcji. Na koniec DJ SAGAN muzycznie wprowadzi nas w nastrój nadchodzących festiwalowych dni.
Trójnarodowe konkursy i inne sekcje filmowe
W konkursie na najlepszy film fabularny jak zwykle biorą udział po 3 produkcje z Niemiec, Polski i Czech. Filmy konkursowe skupiają się na osobach, które uciekają: do nowego życia, z politycznego przekonania lub w wolność umierania. Nie zapominamy jednak o politycznej rzeczywistości protestów rolników i skorumpowanych władzach – dawniej i obecnie. Poruszająco, rozrywkowo i trzymając w napięciu, dziewięć filmów opowiada o życiu i śmierci. Również w konkursie na najlepszy dokument konkuruje dziewięć filmów, podejmujących tematy, które poruszają: ucieczka i szczególne warunki życia, polityka, regionalne konflikty i niesprawiedliwość społeczna, ale też codzienność, sztuka, a zwłaszcza muzyka. Przy tym opowiedziane zostaną historie lekkie oraz poważne, ekscytujące czy wręcz niesamowite oraz sportretowani będą imponujący lub inspirujący ludzie. Konkurs filmów krótkometrażowych 21. Nyskiego Festiwalu Filmowego ponownie urzecze nas różnorodnością i oryginalnością, prezentując w tym roku w sumie 30 krótkich i zabawnych filmów, od fikcji czy dokumentów, przez animacje, aż po filmy eksperymentalne.
Oprócz konkursów, w programie sekcji „Regionalia“ mamy aktualne filmy twórców z regionu, poświęcone życiu w Łużycach, przy granicy lub filmowi serbołużyckiemu. Trzy sekcje krajowe odzwierciedlają aktualne filmowe krajobrazy w Polsce, Czechach i Niemczech. Poza tym w Centrum Panorama w czeskim Varnsdorfie ponownie obejrzymy filmowe klasyki i kamienie milowe kinematografii w bogatej technice 70mm lub w specjalnym formacie 35mm oraz wersji 3D. Wyjątkowe bogactwo szczegółów, wyraźne sekwencje przybliżeń oraz sala z największym ekranem kinowym Europy przyczyniają się do szczególnej fascynacji tą niezwykłą sekcją filmów. Zwłaszcza, że w tym roku zobaczyć można nagrodzonego Oscarem „Oppenheimera“ oraz sporą część historii.
Sekcja Fokus „Female Perspectives“
Temat praw kobiet i ich ról w społeczeństwie jest szeroko poruszany we wszystkich społecznościach, a w kulturze i sztuce prezentowany na wielorakie sposoby. W sekcji Fokus: „Female Perspectives“ obejrzymy filmy, które wyreżyserowały wyłącznie kobiety, opowiadając historie lub odkrycia o silnych i wybitnych kobiecych figurach. W programie towarzyszącym tej sekcji również obecne są wspaniałe artystki. 16 maja w Teatrze w Zittau odbędzie się „Wieczór dla Thomasa Brascha“. Marion Brasch i Masha Qrella uhonorują pisarza i dramaturga fascynującą mieszanką tekstów, filmów i indie popowych piosenek. Już 15 maja piosenkarka i kompozytorka Barbara Morgenstern wystąpi na żywo w Kulturfabrik Meda w Mittelherwigsdorf. Natomiast w Kulturcafé Alte Bäckerei w Großhennersdorf odbędzie się towarzysząca festiwalowi wystawa „Rebeliantki – kobiety zmieniają świat“.
Wyjątkową atrakcją festiwalowego tygodnia będzie koncert ukraińskiej raperki alyony alyony 18 maja w Kühlhaus Görlitz. Od chwili wydania przełomowego, wiralowego hitu „Rybky“, jej autentyczne przesłania płyną z ogromną siłą z europejskich scen prosto do niezwykłego uniwersum rapowego. Jej teksty, rapowane w ojczystym języku ukraińskim, traktują o obrazach kobiet z dala od stereotypów, ale też o wyzwaniach stojących przed młodymi dorosłymi w Ukrainie w obliczu trwającej wojny.
Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbędzie się również 18 maja w Kühlhaus Görlitz. Oprócz najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego i krótkometrażowego oraz ulubieńca publiczności, przyznane zostaną również nagrody za najlepszą kreację aktorską, najlepszy scenariusz i najlepszą scenografię. Oprócz tego jednemu filmowi przyznana zostanie Nagroda Specjalna festiwalu za szczególne przedstawienie zrozumienia kulturowych i etnicznych różnic pomiędzy krajami lub istniejących wspólnych cech.
Pełny program oraz aktualności dotyczące Nyskiego Festiwalu Filmowego są dostępne pod adresem www.neissefilmfestival.net.
Żyjąca Europa w regionie Trójstyku nad Nysą
Od 2004 roku Nyski Festiwal Filmowy oferuje młodym twórczyniom i twórcom filmowym platformę, przedstawia publiczności znane filmy oraz reżyserki i reżyserów, jak również zajmuje się tematami przewodnimi. Wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju jest przy tym jego transgraniczny i trójnarodowy charakter z wydarzeniami odbywającymi się w ponad 20 lokalizacjach w trzech krajach wzdłuż Nysy. W ten sposób festiwal stał się kulturowym mostem dla filmowych fanów i kin z sąsiednich krajów. Co roku to święto filmu skupia się na związkach i stosunkach między ludźmi z Europy Wschodniej oraz na obecnych filmowych rozliczeniach z przeszłością i teraźniejszością. Transnarodowy program oprócz trzech konkursów i wielu sekcji filmowych oferuje również wydarzenia jak koncerty, wieczory autorskie, wystawy i inne.
Patronat nad 21. Nyskim Festiwalem Filmowym objęli Michael Kretschmer, premier Wolnego Kraju Związkowego Saksonii, Martin Půta, hetman Kraju Libereckiego oraz Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca.
21. Nyski Festiwal Filmowy jest finansowo wspierany przez środki: Saksońskiego Ministerstwa Nauki, Kultury i Turystyki, Obszaru Kulturowego Górne Łużyce-Dolny Śląsk, powiatu Görlitz – Wokrjes Zhorjelc, Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien, Mitteldeutsche Medienförderung, Fundacji Kulturalnej Wolnego Państwa Saksonii, Niemiecko-Czeskiego Funduszu Przyszłości, Partnerstwa dla Demokracji - Powiat Görlitz i Kraj Liberecki. Instytucja ta jest współfinansowana z wpływów podatkowych na podstawie budżetu zatwierdzonego przez członków Saksońskiego Landtagu.
Materiały fotograficzne związane z programem 21. Nyskiego Festiwalu Filmowego są dostępne na Dropbox:
https://www.dropbox.com/sh/2pbeipwp67fimhy/AAClFhYy59dRjODXjnIoz2OEa?dl=0