Press dates

Press Meeting
Thusday, 26. April 2016 - 11am
Apollo (Hospitalstraße 2, 02826 Görlitz)

Press Conferenz
Thursday, 28. April 2016 - 11am
Landespressekonferenz Sachsen (Bernhard-von-Lindenau-Platz 1, 01067 Dresden)

Udílení Ryb z Nisy ve Varnsdorfu: Česko-slovenské filmy dominovaly na 14. ročníku Filmového festivalu Nisa

Filmový festival Nisa v trojzemí podél řeky Nisy o minulém víkendu završil již svůj 14. ročník. Rekordní počet 6 300 diváků mělo na 22 promítacích místech v Německu, Polsku a České republice možnost nejen zhlédnout více než 130 filmů ve třech soutěžních kategoriích, ale navštívit rovněž i řadu koncertů, výstavy či autorské čtení v rámci bohatého doprovodného programu nebo se zúčastnit řady diskuzí s filmovými tvůrci, kteří svá díla přijeli představit osobně. Slavnostní udílení cen proběhlo v Městském divadle ve Varnsdorfu v sobotu 13. května a zástupci české, resp. česko-slovenské kinematografie si odnesli hned několik cen.

Česko-slovenské snímky letos zaujaly nejvíce

Cena Saské ministryně kultury za nejlepší film v soutěžní kategorii celovečerních filmů dotovaná částkou 5 000 eur putovala česko-slovenské koprodukci filmu „Špína“ Terezy Nvotové. Jedná se o příběh sedmnáctileté dívky Lény, která po znásilnění učitelem hledá svou vlastní cestu životem, zastaralému systému psychiatrické péče na jedné straně a nedůvěře nejbližších na straně druhé navzdory. „Tato silná, drsná a extrémně emocionální inscenace nás přesvědčila a vzala nám dech,“ odůvodnila své rozhodnutí porota, ve které zasedli český producent Aleš Hudský, německý distributor Jürgen Pohl a polský kulturní manažer Maciej Zabojszcci.

Cenu za nejlepší herecký výkon si odnesla Vanessa Szamuhelová za roli dívky, která se ujme opuštěných dvojčat, ve filmu „Pátá loď“ Ivety Grófové. Cenu za nejlepší scénografii obdržel Milan Býček za film „Masaryk“ Julia Ševčíka.

„Normální autistický film“ Miroslava Janka se stal výhercem v soutěžní kategorii dokumentárních snímků. Dva roky doprovázel Janek s kamerou tři dospívající s Aspergerovým syndromem. Vznikl tak film o kráse být jiný vyznačující se pozoruhodnou lehkostí. Porota ve složení Martin Dušek (český režisér a žurnalista), Grit Lemke (německá autorka, dramaturgyně a žurnalistka) a Agnieszka Zwiefka (polská dokumentaristka) zdůraznila v odůvodnění: „… toto dílo je opravdovým filmem, který neilustruje tvrzení, nýbrž zručně používá prostředky filmové řeči. Miroslav Janek nás tak nechává nahlédnout do cizího světa a současně nám umožňuje se v protagonistech nalézt. Přesně to tvoří rozdíl mezi samotnou žurnalistkou a filmovým uměním, mezi dokumentací a dokumentárním filmem.“

Cenu za nejlepší krátký film obdržel „Fleur“ od Olivera Beaujarda. Jedná se o láskyplně inscenovanou pohádku o zahradníkovi, který věnuje více pozornosti rostlinám než svému osamělému synovi, a o usmíření s magickým světem. O udělení této ceny rozhodli polský režisér Sabin Kluszczyński, český režisér, dramaturg a autor Petr Slabý a Jutta Wille z německé společnosti Kurzfilm.

Ocenění pro film, který sbližuje

Zvláštní cena Saského filmového svazu je každoročně udělována filmu, který se s respektem a tolerancí přibližuje druhé kultuře a připravuje tak cestu k dialogu. Hraný film „Szczęście świata“ od Michała Rosa tato kritéria naplnil. V porotě zasedli Marta Trzeciak (kulturní manažerka z Polska), Martin Musílek (ředitel Městského divadla Varnsdorf) a Christian Zimmermann (ředitel Saského filmového svazu), kteří své rozhodnutí odůvodnili následovně: „Film vypráví poetickou a filmově neobyčejnou formou příběh mladé ženy, která je tajným středem domácnosti, a přitom nevzrušeně zprostředkovává, že opomenutí může vést k prozrazení a nakonec se může obrátit vůči všem. Skrze mimořádný herecký výkon, okouzlující obrazy a báječnou hudbu se filmu daří přimět diváka k reflexi vlastní role a vlastního chování.“

Čestná cena pro Bohdana Slámu

Čestnou cenu Filmového festivalu Nisa si letos odnesl český režisér Bohdan Sláma. Sláma patří k mladší generaci českých filmových tvůrců, kteří proti neutěšenosti postsocialistické doby 90. let vystupují filmy plnými humoru a charakteru. Nechává vzniknout postavy, které jsou i v těžkých dobách připraveny jít svou vlastní cestou a i přes hledání romantiky a idyly nikdy nesklouzává ke kýči. Dává naději na cestu za malým kouskem štěstí, které může zmizet stejně rychle, jako přišlo.

Cenu publika získal snímek „Die Reste meines Lebens“ od  Jense Wischnewského. Nejoblíbenějším krátkým filmem se potom stal „Simply The Worst“ od Johannese Kürschnera a Franze Müllera.

Jubilejní 15. ročník Filmového festivalu Nisa se uskuteční ve dnech 15. – 20. května 2018.

Nyskie Ryby 2017

13go maja zakończyło się w miejskim teatrze w czeskim Varnsdorfie uroczyste wręczenie nagród 14go Nyskiego Festiwalu (Filmowego Neisse Film Festival). Festiwal ten odbył się w 22 kinach i 12 miejscowościach na trójstyku niemiecko-polsko-czeskim. Przez sześć dni 6.300 widzów obejrzało ponad 130 filmów.

Tegoroczną nagrodę za najlepszy film fabularny w wysokości 5.000 euro ufundowaną przez saksońską minister kultury i sztuki otrzymała „Špína“ (Bród) produkcja słowacko-czeska reżyserii Terezy Nvotovej. Trójnarodowe jury, w którym zasiedli niemiecki dystrybutor Juergen Pohl z Edition Salzgeber, również dystrybutor z Aurora Films i dyrektor festiwalu „Wiosna Filmów” Maciej Zabojszcz oraz czeski producent Aleš Hudský przekonała „ mocna, surowa i bardzo emocjonalna opowieść o młodej Lenie, która po gwałcie przez swojego nauczyciela upora się z przestarzałym systemem psychiatrycznym oraz wątpliwościami swoich bliskich i musi odnaleźć swoją drogę życiową na nowo.“
 
Nyską Rybę w kategorii najlepsza rola aktorska otrzymała Vanessa Szamuhelová za rolę Jarki w „Pátá loď“ (Piąta Łódź) Ivety Grófovej (SK/CZ). Nagrodę tę ufundowała gazeta Saechsische Zeitung. Nagrodę za najlepszą scenografię ufundowaną w wysokości 1.000 euro przez miasto Goerlitz jury przyznało filmowi „Masaryk“ (A prominent Patient), scenografia: Milan Býček (CZ/SK) reżysera Juliusa Ševčíka.
 
Jury w składzie Agnieszka Zwiefka, reżyserka, Grit Lemke, długoletnia kuratorka festiwalu DOK Leipzig i Martin Dušek reżyser z Prgai przyznało nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego festiwalu  „Normální autistický film“ (Normalny autystyczny film) produkcji czeskiej w reżyserii Miroslava Janka. Fundatorem nagrody 1.000 euro jest miasto Zittau. Czeski film „Fleur“ (Kwiat) w reżyserii Olivera Beaujard otrzymał statuetkę Nyskiej Ryby za najlepszy film krótkometrażowy. Nagrodę publiczności w kategorii najlepszy film krótkometrażowy otrzymał niemiecki „Simply The Worst“ Johannesa Kürschnera i Franza Müllera.

Nagroda specjalna ufundowana przez Saksoński Związek Filmowy 1.000 euro przypadła polskiemu filmu „Szczęście świata“ Michała Rosy (PL). Jury również wspomniała z uznaniem film Marka Tomasza Pawłowskiego „Dotknięcie Anioła“.

Nagrodę publiczności 14 Nyskiego Festiwalu Filmowego – 1.000 euro otrzymał od fundatora, przedsiębiorstwa komunikacji ZVON, film „Die Reste meines Lebens“ (Resztki mego życia) Jensa Wischnewskiego.

Downloads

Download more pictures and graphics from our Dropbox

Fotos

Directors of Neiße Filmfestival 2017 picture 1 (© Hannes Rönsch) screen-b/w    print-col
Directors of Neiße Filmfestival 2017 picture 2 (© Hannes Rönsch) screen-b/w    print-col
Directors of Neiße Filmfestival 2017 picture 3 (© Hannes Rönsch) screen-b/w    print-col
Directors of Neiße Filmfestival 2017 picture 4 (© Hannes Rönsch) screen-b/w    print-col

The Team of the Neisse Film Festival 2017 - Picture 1 (© Hannes Rönsch)
The Team of the Neisse Film Festival 2017 - Picture 2 (© Hannes Rönsch)
The "Neiße-Fische" 2016 (© Hannes Rönsch)

Logos

Logo of Neiße Filmfestival 2017 in black-white (© KunstBauerKino  e.V.)
Logo of Neiße Filmfestival 2017 in CMYK (© KunstBauerKino  e.V.)
Logo of Neiße Filmfestival 2017 in transparent-white (© KunstBauerKino  e.V.)

Unless otherwise stated, please always use the following copyright notice: © Neiße Filmfestival.